Новини

Нове у законодавстві про реєстрацію прав власності

14:22,14 Жовтня
Нове у законодавстві про реєстрацію прав власності

02.11.2016 набирає чинності Закон України № 1666-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності», який сьогодні опубліковано в Голосі України. Президент України підписав Закон іще 28 жовтня, про що повідомлялося на сайті Глави держави.

Цим Законом вносяться зміни до Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» – передбачається невідкладне повідомлення державним реєстратором власника об’єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про проведення відповідних реєстраційних дій, запровадження обов’язкової реєстрації заяви власника об’єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій в Державному реєстрі прав, відновлення реєстраційних дій лише за рішенням суду, що набрало законної сили або заяви власника. Щоправда механізму такого повідомлення Законом не визначено: автори обмежилися відсилочною нормою, відповідно до якої Порядок подання заяв у сфері державної реєстрації прав та повідомлення власника об’єкта нерухомого майна про подані заяви визначатиметься Кабінетом Міністрів України.

Змінено розмір адміністративного збору в залежності від строку надання реєстраційної послуги (наприклад, для державної реєстрації прав власності на нерухоме майно від 0,1 мінімальної зарплати при стандартному терміні надання послуги – до 5-ти мінімальних заробітних плат у разі проведення державної реєстрації за 2 години.

Крім того збільшено з 30-ти до 60-ти днів термін оскарження рішень, дії або бездіяльності державного реєстратора, обов’язкове надання в паперовому вигляді витягу із державного реєстру прав.

Також визначено повноваження Міністерства юстиції України щодо здійснення моніторингу реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно, передбачено обов’язкове використання державними реєстратором відомостей Державного земельного кадастру, Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів тощо.

Змінами до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачається обов’язкове нотаріальне посвідчення справжності підписів засновника (учасника), уповноваженої ними особи, на установчому документі, передавальному акті та розподільчому балансі юридичної особи, заяві про вихід з товариства, що подаються для державної реєстрації змін про юридичну особу.

Вносяться зміни і до Кримінального кодексу України – передбачається вдосконалення та посилення кримінальної відповідальності за підроблення документів, що подаються для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно.

На думку фахівців НАРУ, які проаналізували прийнятий Закон, забезпечення захисту прав власності, економічних інтересів інвесторів, а також зменшення ризиків незаконного заволодіння майном сприятиме підвищенню позиції України у рейтингу Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації Doing Business. Процедури з реєстрації прав власності у цьому дослідженні враховуються як окремим індикатором, так і в складі індикатору «Отримання дозволів на будівництво».

Водночас, як ми вже повідомляли, відповідно до Методології рейтингу Doing Business кінцевий результат цього дослідження залежить не лише від внесення необхідних змін до законодавства, але й від їх імплементації на практиці та коректного відображення проведених реформ експертами, залученими до опитування.

Принагідно повідомляємо, що відповідно до пропозицій, які отримує НАРУ рамках участі в удосконаленні вітчизняного законодавства, нагальним залишається питання про повернення свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Міністерство юстиції також вже висловлювало подібні ініціативи. «У добровільному порядку власник майна зможе звернутися до державного реєстратора і отримати на паперовому бланку свідоцтво про право власності. В реєстрі паралельно буде зроблено позначку і внесено номер свідоцтва. Наступна реєстраційна дія без подання цього свідоцтва до реєстратора буде неможливою» – повідомляється на сайті Мін’юсту. Водночас у  Верховній Ради зареєстровано поданий народними депутатами законопроект № 4768 від 03.06.2016, яким пропонується повернути видачу свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках,